Spadki dachu są konieczne dla skutecznego odwodnienia jego połaci. Warstwy spadkowe dla dachów płaskich i tarasów przygotowujemy ze styropianu i dostarczamy na budowę jako prefabrykat.
Styropianowe płyty spadkowe;są techniczną i ekonomiczną alternatywą dla warstwy spadkowej wykonywanej dotychczas metodą wylewki na mokro. Zastosowanie styropianowych płyt spadkowych znacznie skraca realizację robót dekarskich.
Przygotowujemy indywidualne rozwiązania spadków dla połaci dachów i tarasów na podstawie projektu wykonawczego budynku.
a więc projektowanych profilowanych spadków styropianowych może być podany na dwa sposoby:
· spadek w procentach
· spadek w stopniach
W projektowaniu spadków dachów płaskich najczęściej spotykamy się ze spadkiem wyrażanym w procentach. W zależności od projektu wykonawczego budynku najczęściej przygotowujemy i dostarczamy kliny styropianowe o określonym nachyleniu, najczęściej jest to 2% lub 3%. Procent spadku oznacza w skrócie, iż na każdym 1m przybywa/ubywa określona ilość centymetrów docieplenia, dla 2% są to o 2cm grubości izolacji więcej/mniej na każdy 1m spadku
Nachylenie w procentach to wg definicji tangens kąta nachylenia dachu w %. Nachylenie 100% to 45 stopni.
Oznacza to , że rysując w poziomie linię o długości 100cm i na jednym końcu w pionie linię o długości nachylenia w cm. Łącząc oba końce mamy odcinek o nachyleniu dachu. Spadek wyrażany w procentach uzyskujemy z długości (w cm) pionowej linii.
Często w projektach możemy spotkać się z zapisem w stopniach (°) Poniżej przedstawiamy kilka gotowych przeliczeń z procentów na stopnie i na odwrót:
· 1,50% = 0,86°
· 1,75% = 1,00°
· 2,00% = 1,15°
· 3,00% = 1,72°
· 3,50% = 2,00°
· 4,00% = 2,29°
· 5,00% = 2,86°
· 6,00% = 3,43°
· 7,00% = 4,00°
· 8,00% = 4,57°
· 9,00% = 5,14°
Kliny spadkowe styropianowe jednokierunkowe służą do ukierunkowania wody z jednej strony dachu na drugą (np. z kalenicy w kierunku rynny). Jeśli na dachu zastosowane będą punktowe odwodnienia (wpusty dachowe, np. z kołnierzami bitumicznymi) konieczne będzie zastosowanie dodatkowo przeciwspadków / kontrspadków styropianowych (omówionych w dalszej części strony).
w projektach wykonawczych dotyczących spadków połaci dachowej najczęściej spotykamy się z klinami styropianowymi na styropianie dachowym typu EPS 100-038. Z własnego doświadczenia możemy polecić go jako styropian spełniający podstawowe kryteria wytrzymałości na ściskanie na większości dachów płaskich. Przy bardziej wymagających dachach, a zwłaszcza tarasach, warto przemyśleć zakup styropianu spadkowego wykonanego ze styropianu EPS 200-036, cechuje się on znacznie większą wytrzymałością na ściskanie.
Przeciwspadki styropianowe służą do kształtowania spadków z izolacji termicznej, dzięki czemu możliwe jest odprowadzanie wody opadowej z dachów płaskich. Zapewniają odprowadzenie wody do określonego punktu, na ogół do wpustów dachowych. Najczęściej wykonuje się je ze styropianu EPS 100-038
Układa się je na końcu, na klinach styropianowych (jednokierunkowych). Kontrspadki styropianowe stosuje się po to, aby woda opadowa nie gromadziła się w korytach utworzonych z klinów zarówno w środkowej części połaci dachu płaskiego jak i przy attykach (murkach ogniowych), a także przy kominach i innych elementach dachu.
Najlepszym sposobem jest zastosowanie kleju poliuretanowego jednoskładnikowego np. Deko (w opakowaniach 5kg) lub pianokleju Insta-Stik (w opakowaniach 750ml z gwintem na pistolet do pian.
Jako pierwszą warstwę hydroizolacji zarówno na styropianie z klinów styropianowych jak i kontrspadków styropianowych należy ułożyć papę podkładową samoprzylepną o dużej wytrzymałości na zrywanie oraz giętkości w niskich temperaturach. Z naszego doświadczenia polecić możemy papę marki Vedag - papę samoprzylepną Vedatop SU. Następną, ostateczną warstwą hydroizolacji jest zastosowanie zgrzewalnej papy wierzchniego krycia, np. Vedatect Euroflex.
Izoklin to równoramienny trójkątny klin dachowy pomagający w wywijaniu hydroizolacji na powierzchnie pionowe. Trójkątne kształtki ze styropianu pozwalają na należyte wykonanie detali dachów płaskich, tj. należyte wywinięcie izolacji wodochronnej w postaci pap asfaltowych na powierzchnie pionowe. Mogą występować w dwóch wersjach:
· bez papy
· oraz jako trójkąty, izokliny laminowane papą
Jedna z krawędzi klina dachowego jest delikatnie sfazowana – pozwala to na dopasowanie się do ewentualnych nierówności, na połączeniu dachu z np.: kominem. Takie nierówności występują najczęściej przy renowacji dachów. Kliny dachowe na ogół stosowane są w przypadku izolacji wodochronnych w postaci pap asfaltowych. Klin dachowy pozwala na solidne i bezpieczne przygrzanie pap podkładowych i nawierzchniowych w miejscach styku powierzchni poziomych z pionowymi.
Wszystkie oferowane trójkąty styropianowe laminowane papą (na przeciwprostokątnej) lub bez papy mają długość 100 cm. Występują w kilku rozmiarach ich boków:
· trójkąt styropianowy o bokach 5 x 5 cm,
· trójkąt styropianowy o bokach 8 x 8 cm,
· trójkąt styropianowy o bokach 10 x 10 cm,
· trójkąt styropianowy o bokach 12 x 12 cm,
· trójkąt styropianowy o bokach 15 x 15 cm,
· trójkąt styropianowy o bokach 20 x 20 cm,
Copyright © TermoDek, 2024
ul. Sytkowska 43
60-413 Poznań
Polska